Sopot Hit Festival 2022

Sopot Hit Festival 2022

Opera Leśna w Sopocie gościła na swojej scenie już kilka dużych, ważnych dla polskiej sceny muzycznej festiwali. Z tych najbardziej znanych należy wymienić: Festiwal Jedynki (dwie edycje: 2005, 2006), kontynuowany następnie jako Sopot Hit Festiwal (od 2008 do 2010 roku),  TOPtrendy Festiwal (odbywał się w latach 2003 – 2014) czy Sopot Festiwal (Międzynarodowy Festiwal Piosenki, mający miejsce niemal corocznie od początku lat 60tych). Tegoroczny festiwal w Sopocie, odbywający się pod nazwą TOP OF THE TOP Sopot Festival, będzie miał miejsce od 16 do 19 sierpnia 2022. Transmisją zajmie się telewizja TVN, obchodząca w tym roku 25-lecie swojej działalności. Festiwal jest formą podziękowania dla widzów stacji, za lata spędzone razem.

FESTIWAL W SOPOCIE – trochę historii

Nowe oblicza festiwalu, organizowane przez najważniejsze stacje telewizyjne i radiowe w kraju, chętnie nawiązują do dziedzictwa Festiwalu Sopockiego, który odbył się po raz pierwszy w sierpniu 1961 roku na terenie Stoczni Gdańskiej (po dwóch edycjach został przeniesiony pod dach Opery Leśnej w Sopocie).  Jego pomysłodawcą był Władysław Szpilman. Do dzisiaj odbyło się 54 edycji festiwalu, którego pełna nazwa to Festiwal w Sopocie – Międzynarodowy Festiwal Piosenki. Aspekt międzynarodowy był od początku tym, co odróżniało festiwal sopocki od Festiwalu Piosenki w Opolu. W ciągu ponad pół wieku, przez deski Opery Leśnej w Sopocie, przewinęła się cała czołówka artystów polskich oraz zagranicznych, m.in. : Urszula Sipińska, Helena Vondráčková, Zdzisława Sośnicka, Ałła Pugaczowa, Czesław Niemen, Jigsaw, Vox, Mieczysław Szcześniak, Edyta Bartosiewicz, Maanam, Varius Manx, Kasia Kowalska, Irena Santor, Skaldowie, Feel, Ewa Farną czy Dawid Kwiatkowski, który wygrał ostatnią edycję festiwalu, w 2021 roku. Prawdziwe gwiazdy pojawiały się tez w roli komentatorów festiwalu sopockiego. Z najważniejszych wymienić należy osobowości takie, jak: Irena Dziedzic, Bogumiła Wander, Krzysztof Materna, Marek Niedźwiecki, Grażyna Torbicka i Lucjan Kydryński. W ostatnim roku natomiast komentatorem festiwalu był Marcin Prokop.  Najważniejszym punktem i główną ideą stojącą za festiwalem, jest międzynarodowy konkurs piosenki. W konkursie najczęściej wygrywał nasz kraj, bo aż 18 razy. Kolejne miejsca na podium zajmują kolejno ZSRR (6 zwycięstw) i Szwecja (5 zwycięstw). Za nimi plasują się takie kraje jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Czechosłowacja (po 4 zwycięstwa). Jak w kalejdoskopie odbija się tu historia muzyki rozrywkowej oraz ewolucja gustu polskich słuchaczy i zmieniających się trendów.

Wspomnieć należy, że pierwsze dwie edycje festiwalu odbyły się na terenie Stoczni Gdańskiej. Festiwal przetrwał ponad pół wieku burzliwej historii naszego kraju. Zawieszony został w latach 1981 – 1982, ze względu na sytuację polityczną w Polsce. Jego wznowienie w 1983 roku było wielkim wydarzeniem, odbieranym  jako powrót do normalności. Ostatnia „państwowa” edycja festiwalu odbyła się w 1988 roku, następnie festiwal sprywatyzowano. Festiwal w Sopocie był pierwszym tego typu wydarzeniem w naszej części Europy, finansowanym z prywatnych środków.

W 2018 roku produkcją festiwalu zajęła się stacja TVN, która zadbała o powrót do międzynarodowej formuły festiwalu. We wcześniejszych latach sopocki festiwal organizowany był m.in. przez TVP1, TVP2, Polsat oraz Polskie Radio.

Sopot Hit Festival 2022

SOPOT HIT FESTIWAL – program wydarzenia dzień po dniu

Dzień pierwszy: 16.08 #YOU ARE THE CHAMPIONS

Każdy dzień festiwalu upłynie pod innym hasłem, wyrażonym w formie hashtagów. Pierwszego dnia jest to #YOU ARE THE CHAMPIONS. Organizatorzy zaznaczają, że tego dnia koncentrujemy się wspólnie wokół pomocy potrzebującym. Miłość, przyjaźń i empatia – to najważniejsze składniki tego muzycznego wydarzenia. Idee te postarają się przekazać nam: Kayah, Wilki, Lady Pank, Krzysztof Cugowski, Kuba Badach, LemOn, Fisz Emade Tworzywo, Kwiat Jabłoni, Mitch & Mitch, Smolasty, Patrycja Markowska, Julia Pietrucha, Łukasz Zagrobelny, Cornelia Jakobs, Jary Oddział Zamknięty.

Dzień drugi: 17.08 #iDANCE #TOP OF THE TOP CHALLENGE

Tego dnia przewidziane są dwa wydarzenia: całość rozpocznie się od koncertu #IDANCE. #TOP OF THE TOP CHALLENGE natomiast, to konkurs o statuetkę Bursztynowego Słowika. Powalczą o nią artyści, którzy najczęściej gościli na falach radiowych w zeszłym roku. Swoją szansę będą mieli też ci muzycy, którzy zaprezentują sopockiej publiczności swoje premierowe utwory. Tego wieczoru zobaczymy takich artystów, jak Ewa Farna, Agnieszka Chylińska, Feel, Cleo, Margaretka, Natalia Nykiel, Blue Café, Kombi, Storo, Nocny Kochanek.

Dzień trzeci: 18.08 #ZAWSZE RAZEM. MUZYCZNE PODZIĘKOWANIE DLA WIDZÓW Z OKAZJI 25 LAT TVN

Trzeci dzień to nie koniec festiwalu, ale ostatni dzień jego muzycznej części. #ZAWSZE RAZEM. MUZYCZNE PODZIĘKOWANIE DLA WIDZÓW Z OKAZJI 25 LAT TVN to główne wydarzenie związane z obchodzonym właśnie, okrągłym jubileuszem stacji TVN. Koncertem tym, TVN pragnie podziękować swoim wiernym widzom, za ten długi czas spędzony razem. Wieczór podzielony będzie na dwie części: pierwsza z nich to „Jestem Sobą”, druga nosi nazwę „To jest Wasz czas”. Zamysłem wydarzenia jest pokazanie starych, kultowych utworów w nowych, odświeżonych aranżacjach. Artyści wystąpią w towarzystwie orkiestry a na sopockiej scenie zobaczymy m.in. Kayah, Grzegorz Markowski, Patrycja Markowska, Agnieszka Chylińska, Andrzej Piaseczny, Lady Pank, Ewa Bem, Kuba Badach, Michał Szpak, Ørganek, Natalia Przybysz, Pectus, Igo, Bovska, Gooral, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny.

Dzień czwarty: 19.08 #COMEDY FEST – Z CZEGO ŚMIALIŚMY SIĘ PRZEZ OSTATNICH 25 LAT

Organizatorzy na ostatni, czwarty dzień festiwalu, przygotowali dla widzów moc komediowych wrażeń. Na sopockiej scenie zobaczymy gwiazdy kabaretu, stand-upu oraz aktorów i satyryków. W humorystyczny sposób, artyści opowiedzą nam o absurdach ostatniego ćwierćwiecza w Polsce. Nie zabraknie komentarzy politycznych, ale wydarzenia filmowe, muzyczne czy obyczajowe również zostaną wzięte na tapetę. Głównym punktem tego wieczoru będzie zaprezentowanie rankingu największych absurdów minionego ćwierćwiecza oraz przyznanie nagrody dla najbardziej komicznych wydarzeń. Na rzeczywistość z humorem i dystansem spojrzą tego dnia: Artur Andrus, Tomasz Sianecki, Krzysztof Daukszewicz, Tomasz Jachimek i Szymon Jachimek, Henryk Sawka, Katarzyna Pakosińska, Michał Kempa, Marcin Daniec, Andrzej Grabowski, Jerzy Krzyszak, Katarzyna Kwiatkowska, Zbigniew Zamachowski, Robert Motyka, Wojtek Fiedorczuk, Tomasz Kołecki, Grupa MoCarta.

Wynajem dźwigów dla firm budowlanych – czy się opłaca? 
Gdzie jechać na wakacje w Polsce? Urokliwe zakątki
Jakie są różnice pomiędzy hotelem, a hostelem?

Dodaj komentarz