Jakie są różnice pomiędzy hotelem, a hostelem?

Jakie są różnice pomiędzy hotelem, a hostelem?

Jakie są różnice pomiędzy hotelem, a hostelem?

Szukając miejsca na nocleg w hotelu, wielokrotnie można natknąć się na oferty hosteli. Jest to również obiekt, który świadczy usługi noclegowe i z nimi związane, jednak skalą i standardem odbiega nieco od hoteli.

Różne ceny

Pierwszą zasadniczą różnicą jest cena usługi. Hostele oferują bardzo atrakcyjne ceny, ale robią to kosztem oferowanych usług i komfortu. Hostele zazwyczaj nie oferują wielu udogodnień, dodatkowych usług, restauracji i prywatnego parkingu, co sprawia, że budynek jest tańszy w utrzymaniu. Właśnie dlatego cena za dobę będzie niższa. Ich oferta skierowane jest również do innej grupy docelowej, niż ma to miejsce w przypadku hoteli. Na samym początku hostele były postrzegane jako zbiorowe noclegi dla studentów i osób podróżujących, którzy nie dysponują dużym budżetem i często przemieszczają się pomiędzy różnymi miejscami. Czasy jednak się zmieniły i dziś hostele są postrzegane nieco inaczej.

Zróżnicowana oferta

Główną różnicą pomiędzy hotelami i hostelami jest zakres usług. Hotel oferuje noclegi w pojedynczych pokojach, a hostel zapewnia najczęściej łóżka. Zakwaterowanie obejmuje najczęściej pokoje wieloosobowe ze wspólną częścią sypialnianą, kuchniami, łazienkami i korytarzami. Oczywiście warto zapytać, czy można wynająć prywatny pokój w hostelu, gdyż jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie w tego typu miejscach. Oferty różnią się także pod względem zakresu i rodzaju oferowanych udogodnień. Pokoje hotelowe zapewniają pościel, ręczniki i przede wszystkim kosmetyki do ciała, a często w cenę pokoju wliczony jest jeden lub więcej posiłków (przynajmniej śniadanie). Śniadanie w hostelu jest opcjonalne, ale można również skorzystać z kuchni do samodzielnego przygotowywania posiłków.

Udogodnienia

Hotele przewyższają hostele pod względem świadczonych usług. Jak już wspomniano, wzrasta komfort w pokojach i dostępność udogodnień ułatwiających nocleg. Ale hotel oferuje także szereg udogodnień, które rzadko lub nigdy nie spotykane w hostelach. Hotel oferuje wypożyczalnię sprzętu sportowego i turystycznego, strefę wellness, basen i siłownię. Większość hoteli oferuje także szeroką gamę usług dla większej liczby klientów. Prezentowane także oferty i udogodnienia dla firm (konferencje, szkolenia, rekrutacje itp.) oraz osób poszukujących lokalizacji na swoje wydarzenie specjalne, czyli imprezy okolicznościowe, jak np. wesela, bale, chrzciny, komunie itp. Aby obiekt mógł być nazywany hotelem, musi spełniać szereg wymogów prawnych, m.in. dotyczących standardów umeblowania i wyposażenia. W przypadku hoteli kwestie te regulują odpowiednie przepisy, a liczba gwiazdek może świadczyć o stanie i jakości obiektu.

Gdzie jechać na wakacje w Polsce? Urokliwe zakątki
Podróże za grosze: Jak tanio podróżować nie nadszarpując portfela
Kultowe miejsca na wakacje w Polsce

Dodaj komentarz