Miejsca do łowienia na Mazurach
Do najlepszych miejsc na Mazurach by złowić najlepsze okazy możemy zaliczyć na pewno obszar Giżycka, ponieważ właśnie tam znajduje się, aż 38 jezior idealnych dla wędkarzy. To też na obszarach Giżycka o dostęp do sprzętu wędkarskiego lub czy też łódki nie jest żaden problem. Wszystko co ci potrzebne zakupisz lub wypożyczysz na miejscu. W wszystkich poniższych wybranych jako najlepiej ocenianych przez wędkarzy jeziorach znajdziesz to czego potrzebujesz w okolicach i w przystępnej cenie.
- Jezioro Roś, inaczej tak zwane Jezioro Warszawskie. Jezioro znajduje się w gminie Pisz i posiada 1888.00 ha powierzchni, 31,8m głębokości, 11,40 km długości i 2,15 km szerokości. Do jeziora uchodzą trzy rzeki zasilające: Konopka, Święcek i Wilkus, a wypływa rzeka Pisa. Na brzegach Jeziora występują łąki i lasy a w trzcinie, która rośnie na północnej stronie zbiornika można zaobserwować wodne ptactwo takie jak: czaple, perkozy i kaczki. Ryby, które żyją w tym o to jeziorze to: okoń, szczupak, węgorz, sandacz, leszcz, karaś, płoć i krąp. W okolicach znajdziemy domki letniskowe do wynajęcia i miejscowość Pisz do, której można się udać. Miejsce doskonałe dla miłośników przyrody.
- Jezioro Stręgiel, znajdujące się na miejscowościach nadbrzeżnych Ogonki oraz Stręgiel. Morfometria jeziora to: 4,09 km² powierzchni, 3,7 km maksymalnej długości, 1,8 km maksymalnej szerokości i 14,0 m maksymalnej głębokości. Rzeka zasilająca i wypływająca to rzeka Sapina. Jezioro posiada czystą przejrzystą wodę w, której występują takie ryby jak: sandacz, leszcz, szczupak, okoń i lin. Ale także możemy spotkać tam małże i raki. Na południowej części od jeziora znajduje się wyspa na, której turyści lub też wędkarze chętnie odpoczywają.
- Jezioro Kisajno, jezioro na regionie Pojezierza Mazurskiego z powierzchnią 18,96 km², z maksymalną długością 8,5 km, z maksymalną szerokością 3 km, z głębokością 25 m oraz z objętością wynoszącą 159 800 000 m³. Kisajno łączy się od północnej strony z jeziorem Dargin. Najbliższe miejscowości od jeziora to, Giżycko, Pierkunowo i Piękna Góra. Linia brzegowa licząca 50 km zachęca wędkarzy do łowienia takich okazów jak: liny, leszcze, szczupaki, węgorze oraz płocie.
- Jezioro Bełdany, jezioro rynnowe w całości położne na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Całe jezioro otoczone jest lasami Puszczy Piskiej, a na jeziorze znajdują się 3 wyspy. Rzeki wypływające to jedna rzeka o nazwie Krutynia. Bełdany mają 9,44 km² powierzchni, 12,4 km maksymalnej długości, 2,4 km maksymalnej szerokości oraz 46 m maksymalnej głębokości. Ryby występujące: szczupak, sandacz, węgorz, okoń, leszcz i płoć. Jezioro to jest częścią “jachtostrady” (połączenie między Rucianem i Mikołajkami) przez to w sezonie jest jednym z najbardziej zatłoczonym jeziorem, lecz mimo to wciąż jest uważane za najpiękniejsze spośród innych jezior mazurskich.
- Jezioro Święcajty, położne na południe od Węgorzewa, a miejscowości nadbrzeżne to, Kal, Ogonki, Kolonia Rybacka. Powierzchnia jeziora wynosi 8,694 km², maksymalna długość 5,52 km, maksymalna szerokość 2,31 km, maksymalna głębokość 28,0 m. Rzeka zasilająca: rzeka Sapina. Święcajty należą do II klasy czystości, ponieważ ma lekko żółtawe wody. Na jeziorze znajduje się również szlak żeglugowy, który jest otoczony bojami. Ryby występujące: sandacz, lin, leszcz, sieja, węgorz.
- Jezioro Babka, jezioro w gminie Kruklanki. Powierzchnia 35,9 ha, maksymalna długość 870 m, maksymalna szerokość 650 m, maksymalna głębokość 11 m, objętość 1 260,0 tysięcy m³, długość lini brzegowej 2920 m. Jezioro Babka leży na terenie obwodu rybackiego i objęte jest strefą ciszy. Idealne miejsce dla osób, które preferują spokój i zrelaksowanie podczas wędkowania. Ryby występujące: płocie, liny, szczupaki, leszcze.
- Jezioro Dejguny, posiada dobrze rozwiniętą linie brzegową. Powierzchnia sięga 770 ha, maksymalna długość i szerokość to 6,5/2,4 km, maksymalna głębokość jeziora wynosi 45 m, a objętość aż 92617,4 tysięcy m³. Na jeziorze znajduje się wyspa o powierzchni 3,8 ha. Jezioro Dejguny odwiedzane jest ze względu na szeroki rodzaj ryb występujących tam. Żyją tam ryby takie jak: płocie, sielawy, leszcze, szczupaki, okonie, sieje, liny, miętusy oraz węgorze.
- Jezioro Śniardwy, to największe jezioro w całej Polsce. Posiada 8 wsyp a powierzchnia wynosi 113,4 km², za to długość jeziora Śniardwy to 22,1 km a szerokość 13,4 km. Długość lini brzegowej wynosi, aż 64,5 km a objętość liczy sobie 660 211 800 m³. Rodzaj jeziora to polodowcowe, morenowe. Brzegi jeziora są zabagnione i zarośnięte przez co trudne się tam dostać. Na jeziorze występują silne wiatry przez, które mniej wytrwalsi wędkarze odpuszczają sobie to miejsce. Za to dla osób odważnych i wytrwałych jest to miejsce idealne do złowienie takich ryb jak: płoć, leszcz, okoń, sandacz, szczupak i węgorz.
Opłaty dla wędkarzy na Mazurach
Ceny wykupienia licencji okresowych dla wędkarzy wynoszą od 16 złotych do 225 złotych. By zdobyć pozwolenie należy skorzystać z usług Zakładów Rybackich znajdujących się w Suwałkach, Węgorzewie, Olecku oraz Rucianem, albo w sklepach wędkarskich. Dobrą opcje jest również zakup licencji na stronach internetowych.
Najważniejsze rzeczy o jakich musisz wiedzieć przed rozpoczęciem łowów na Mazurach
- Występowanie okresów ochronnych dla poszczególnych ryb: Szczupak od 01.01 do 30.04, Sum od 01.11 do 30.06, Sandacz od 1.01 do 31.05, Miętus od 01.12 do 28.02, Sieja od 01.10 do 31.12, Węgorz od 15.06 do 15.07.
- Zasada rozmiaru ryb: Okonie i Sielawy do 15 cm, Miętus do 25 cm, Sieja do 35 cm, Boleń i Węgorz do 40 cm, Sandacz i Szczupak do 50 cm, Sum do 70 cm – Zawsze należy wypuścić.
- Zasada wielkości połowów: Sum – 1 sztuka, Lin – 4 sztuki, Płoć, Miętus, Okoń, Sielawa, Ukleja – 5 kg – Zawsze należy przestrzegać ustalonego limitu.
- Co grozi za brak licencji? – straż rybacka może nałożyć grzywnę o wysokości 200 złotych, lecz nie tylko strać rybacka bo również takie jednostki jak straż leśna czy nawet policja ma uprawniena do sprawdzenia wędkarza – Zawsze pamiętaj o karcie wędkarskiej lub wydruk polecenia przelewu na, których będzie się znajdować dane osobowe wędkarza i termin łowów.
- Należy pamiętać o wygodnym i bezpiecznym stroju. W okresie letnim zaopatrzyć się w czapkę lub kapelusz ochraniający głowę z uwagi na zagrożenie upalnymi dniami, które tam występują.
- Ostrożność – z racji na wodę i wiele przeszkód na niektórych brzegach takie jak np. nierówne podłoże, zabagnienia, warto pamiętać o ostrożności podczas wędkowania.