6 miejsc dla calej rodziny, których nie możesz przegapić będąc na Mazurach

6 miejsc dla calej rodziny, których nie możesz przegapić będąc na Mazurach

Wybierasz się na rodzinne wakacje na Mazurach? Region ten wręcz wypełniony jest atrakcjami, które zadowolą każdego członka rodziny – w tym tego najmłodszego. Jeśli zastanawia Cię, które miejsca na Mazurach warto odwiedzić razem z dzieckiem, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Przygotowaliśmy bowiem krótką listę przyjaznych rodzinom atrakcji turystycznych. To propozycje zarówno dla bardziej, jak i mniej aktywnych – bez wątpienia znajdziesz tu coś dla siebie!

Mrongoville, czyli miasteczko rodem z westernu

Pierwszą atrakcją, jaką dziś przedstawimy jest Mrongoville – czyli prawdopodobnie jedyne na Mazurach miejsce, gdzie dzieciaki mają okazję zobaczyć kowbojów wyjętych rodem z dawnego miasteczka na Dzikim Zachodzie. Mrongoville jest bowiem niemal w 100% dokładną repliką niewielkej, XIX wiecznej amerykańskiej osady. Atrakcja ta znajduje się niedaleko Giżycka, dlatego nawet, jeśli nie jest ona celem Twojej podróży sama w sobie, dojazd tu będzie niezwykle prosty.

Co zaś można zobaczyć na terenie miasteczka? Miejsc do odwiedzenia jest naprawdę bardzo dużo. Oprócz budynku szeryfa zobaczysz tu między innymi utrzymane w klimacie Dzikiego Zachodu więzienie, saloon, stajnię dla koni, czy też domki traperów.

Mrongoville to miejsce, które z pewnością zapewni najmłodszym masę frajdy – zwłaszcza, że funkcjonuje tu wypożyczalnia kostiumów tematycznych. Czy cokolwiek może bardziej rozpalić dziecięcą wyobraźnię i kreatywność, niż możliwość wcielenia się w nieustraszonego stróża prawa rodem z westernu (lub też groźnego bandytę)?

Muzeum Indian w Spytkowie

Pozostając jeszcze w Amerykańskich klimatach, rodzicom najmłodszych turystów trudno nie polecić także znajdującego się w Spytkowie Muzeum Indian. To kolejne miejsce, w którym Twoje dziecko poczuje się jak na dzikim zachodzie – zwlaszcza, że podobnie, jak w przypadku Mrongoville właściciele zdecydowanie starają się jak najbardziej oddać realizm przedstawianych przez siebie klimatów.

W Muzeum Indian dzieci dowiedzą się masy ciekawych rzeczy na temat codziennej egzystencji rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Muzeum prezentuje między innymi bogatą kolekcję indiańskiego rękodzieła, czy też strojów, a nawet używanej przez Indian broni. Oczywiście, jak przystało na tego typu obiekt, na terenie muzeum znajdują się także indiańskie chatki tipi, szałasy, a także platforma pogrzebowa.

Do obejrzenia jest grubo ponad 100 eksponatów bardzo różnego rodzaju. Dzieci z pewnością nie będą się tutaj nudzić, a również dla dorosłych będzie to bardzo ciekawa lekcja historii.

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

Będąc na Warmii i Mazurach z pewnością warto odwiedzić znajdujący się w malutkim i nieco zapomnianym Kadzidłowie park dzikich zwierząt. Jest to także kolejne miejsce, w które śmiało można zabrać także najmłodszych turystów.

Na terenie parku znajdziemy bardzo wiele różnych gatunków dzikich zwierzaków – począwszy od rysi i wilków, przez sowy puchacze na kurakach leśnych skończywszy. Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do wielu tradycyjnych ogrodów zoologicznych, zwierzaki żyją tu w bardzo dogodnych warunkach, do złudzenia przypominających te optymalne dla ich egzystencji. Spacer po parku odbywa się w towarzystwie przewodnika, od którego zwiedzający dowiedzą się co nieco o specyfice przebywających tu gatunków.

Spotkanie z dziką przyrodą zdecydowanie będzie ważnym bodźcem dla malucha – pomoże rozwijać jego wrażliwość i zrozumieć potrzebę troski nad dziką przyrodą. Warto odwiedzić to miejsce chociaż raz – zwłaszcza, że wszystko wskazuje na to, że już zupełnie niedługo wiele z występujących tu gatunków zwierząt trudno będzie, niestety, zobaczyć na wolności.

atrakcje na Mazurach

Skansen w Olsztynku

Kolejnym miejscem, w które możesz bez obaw zabrać dzieci, jest park etnograficzny położony na terenie Olsztynka. Warto dodać, że jest to jeden z najstarszych tego typu obiektów na terenie całego naszego kraju.

Podczas wizyty w skansenie turyści mogą zapoznać się przede wszystkim z historią lokalnego budownictwa, ze szczególnym uwzględnieniem XVIII, XIX i XX wieku. Skansen ten jest najlepszym dowodem na to, że tematyka ta tylko pozornie jest nudna. Znajdujące się tu eksponaty z pewnością zainteresują młodych odwiedzających, zwłaszcza, że przewodnicy wykazują się tu nie tylko dogłębną wiedzą, ale i dużym zaangażowaniem.

Na terenie skansenu znajduje się ponad 60 obiektów architektonicznych z zachowanym wyposażeniem – zdecydowanie jest zatem co zwiedzać. Zobaczyć tu można dawne  budownictwo sakralne, użytkowe, jak i gospodarcze – wszystko to na świeżym powietrzu, wśród urokliwych lasów i łąk.

Olsztyńskie planetarium

Choć najsłynniejszym planetarium w naszym kraju bez wątpienia jest to Toruńskie, planetarium w Olsztynie również nie ma czego się wstydzić. Regularnie organizowane są tu projekcje edukacyjne dla tysięcy widzów – dostosowane także do potrzeb dzieci i młodzieży.

Wizyta w planetarium, wędrówka wśród gwiazd to doprawdy niezwykłe doświadczenie, niezależnie od wieku. Co więcej, obserwatorium proponuje naprawdę pokaźną listę atrakcji, w tym również takie przygotowane od A do Z z myślą o najmłodszych. Podczas wizyty zobaczyć można między innymi wystawę autentycznych meteorytów, czy też skorzystać z możliwości obserwacji nieba. Planetarium organizuje także wiele wydarzeń i seansów specjalnych.

Wizyta w znajdującym się w Olsztynie planetarium będzie doświadczeniem wzbogacającym zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci oraz młodzież. Bez wątpienia obudzi ono fascynację pięknem i tajemniczością kosmosu.

Park Miniatur Mazurolandia

Kolejną i ostatnią już propozycją na naszej liście miejsc, które warto odwiedzić wspólnie z dziećmi jest Mazurolandia. Miejsce to zdecydowanie spodoba się Twoim dzieciakom – wypełnione jest bowiem miniaturowymi rekonstrukcjami najciekawszych zabytków regionu, a nie jest to jedyne, co ma do zaoferowania!

Na terenie parku znajdują się między innymi pokoje zagadek, pracownia ceramiczna, sala zabaw, a nawet dedykowana strefa gier i zabaw, gdzie najmłodsi znajdą między innymi szachy w wersji mega, stoły do tenisa stołowego, czy też dmuchańce i trampoliny. Zwiedzenie parku miniatur Mazurolandia to świetna okazja nie tylko do pozyskania dodatkowej wiedzy o regionie, ale przede wszystkim świetnej zabawy.

Na terenie parku często odbywają się dodatkowe wydarzenia i atrakcje, jak np. Walkiria, czyli Mazurski piknik militarny. Serdecznie polecamy Ci więc dokładnie sprawdzić kalendarz imprez przed zarezerwowaniem wizyty w tymże miejscu. Być może uda Ci się zapewnić Twoim dzieciom masę dodatkowej frajdy?

Gdzie jechać na wakacje w Polsce? Urokliwe zakątki
Jakie są różnice pomiędzy hotelem, a hostelem?
Podróże za grosze: Jak tanio podróżować nie nadszarpując portfela

Dodaj komentarz