Co warto zobaczyć w Trójmieście?

Co warto zobaczyć w Trójmieście?

Trójmiasto jest naprawdę pięknym regionem nad morzem. Bez wątpienia jest się tam na co skusić i co zobaczyć w Gdańsku, Gdyni oraz Sopocie. Jest to idealne miejsce na tygodniowy pobyt, by w spokoju zobaczyć wszystko, co mają do zaoferowania te miejscowości.

Gdańsk, Gdynia, Sopot – co warto zobaczyć?

Już na samym początku warto wspomnieć o tym, że w każdym z tych trzech pomorskich miast można skusić się na atrakcje innego typu. Gdańsk słynie, przede wszystkim, z Motławy i okolic. Gdynia to Akwarium Gdyńskie i okręty. Podczas pobytu w Sopocie nie można zapomnieć o spacerze po molo, które w niektórych miesiącach jest otwarte dla zwiedzających za darmo.

Co warto zobaczyć w Gdańsku?

Miejsca historyczne w Gdańsku

W Gdańsku warto zobaczyć miejsca historyczne. Bez wątpienia są do Westerplatte. Można tam dojechać autobusem, samochodem lub dopłynąć statkiem. W przypadku podróży autobusem wycieczkowym, czy autem znajduje się tutaj płatny parking. Samo zwiedzanie jest bezpłatne. Miejsce upamiętnia walczących. Warto wybrać się na Westerplatte z tego względu, że upamiętnia ono ważne wydarzenia dla Polski. Na miejscu znajduje się także sklepik z pamiątkami oraz strefa gastronomiczna.

Warto po rewitalizacji odwiedzić znajdującą się niedaleko Twierdzę Wisłoujście. Spacer odbywa się tam z przewodnikiem o konkretnie wskazanej godzinie. Warto zaplanować na zwiedzanie około dwóch godzin czasu. Można zobaczyć także prezentację wystrzału z armaty.

Nie sposób nie wspomnieć o gdańskim Muzeum II Wojny Światowej. To ogromny kompleks, położony kilkanaście minut piechotą od Starego Miasta. Nie lada gratką będzie przejście mostem zwodzonym na drugą stronę Motławy. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że co 30 minut jest on podnoszony do góry i przez tyle samo ruch w obie strony jest wstrzymany. Co zaś tyczy się Muzeum II Wojny Światowej warto wykupić zwiedzanie z audioprzewodnikiem. Dzięki lektorowi w sposób jeszcze bardziej angażujący zapoznamy się z dostępnymi tam eksponatami oraz poznamy podłoże historyczne i kulturowe. Na terenie kompleksu znajduje się także sala dla dzieci, która w przystępny sposób pokazuje wojenne mieszkanie. Został tutaj także oczywiście poruszony wątek ,,rozwiązania kwestii żydowskiej” oraz bombardowania Warszawy.

Będąc nad Motławą warto zajrzeć także na Statek Sołdek. Jest to okręt, który kiedyś miał aktywne zadania. Dziś znajduje się tam ekspozycja muzealna. Warto zarezerwować sobie na nią od 30-60 minut. Można dojść do niego od Szafarni i mostu lub przepłynąć promem, który wyrusza spod Centrum Kultury Morskiej i podpływa dwie minuty drogi od Sołdka. Świetna atrakcja dla osób w każdym wieku.

Miejsca kulturalne i interaktywne Gdańska

Będąc w stolicy województwa pomorskiego nie sposób nie odwiedzić:

Muzeum Bursztynu, jest to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością. Choć obecnie coraz więcej nadmorskich miejscowości także ma swoje Muzeum Bursztynu, to to gdańskie prezentuje prawdziwe arcydzieła wśród eksponatów.

Centrum Kultury Morskiej – warto wykupić tutaj bilety z wyprzedzeniem. Można skorzystać z oferty edukacyjnej dla dzieci w każdym wieku. Dzięki interaktywnym zajęciom młodzi odbiorcy znajdą nowoczesne zastosowania wodnych zabaw.

Piwnicy Romańskiej, w której zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. To swoiste miejsce, w klimat którego wprowadza nas początkowy kilkuminutowy film, w czasie którego dowiemy się, że kiedyś był tutaj klasztor, a w podziemiach grzebali zmarłych. Do dziś zachowały się kości nieboszczyków w żaden sposób nie układane.

Centrum Hevelianum. To prawdziwa gratka dla dzieciaków, dzięki temu, że jest otwarta przez cały tydzień. Można wykupić warsztaty dla szkół od poniedziałku do piątku, jednak także weekendowa oferta jest dość bogata. Warto zdecydować się na seans w planetarium, czy wizytę w jednej z interaktywnych sal, gdzie możemy np. zobaczyć, w jaki sposób energia jest ponownie wykorzystywana.

Nie sposób, będąc w Gdańsku nie wspomnieć o licznych punktach widokowych, znajdujących się na terenie tego miasta. Zaczynając od latarni morskiej położonej poza ścisłym centrum, a kończąc na wieży Bazyliki Mariackiej kilka kroków od Fontanny Neptuna. Warto, mając więcej czasu, zdecydować się na miejski spacer z przewodnikiem. Wykwalifikowana osoba opowie nam wiele ciekawostek o tym portowym mieście oraz zabierze w spacer do przeszłości. Warto zajrzeć także do gdańskiego ZOO, w którym kursuje kolejka, z której możemy zobaczyć ciekawe okazy zwierząt. Spacerkiem stoi wybrać się także na wzgórze widokowe Pachołek. Choć droga jest dość męcząca, to rozpościerające się z samej góry widoki, wynagradzają trud wędrówki.

co warto zobaczyć w Trójmieście

Co warto zobaczyć w Gdyni?

Gdynia, choć wydawać by się mogło, że słynie jedynie z możliwości zwiedzania statków, to nie do koca prawda. Warto odwiedzić, będąc w Gdyni:

statek ORP Błyskawica, zwiedzanie odbywa się indywidualnie w sposób wskazany dzięki zamieszczonym na pokładzie strzałkom. Nie ma możliwości, by się tutaj zgubić.

statek Dar Pomorza cieszy się równie dużym zainteresowaniem zwiedzających, jak ORP Błyskawica. Możemy tutaj zobaczyć kajuty mieszkalne oraz maszynerię. Wystarczy zatoczyć koło i znów znajdujemy się w punkcie wejścia.

Można kupić bilet łączony na oba statki. Każdy z nich jest inny, ale oba są warte uwagi.

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji, choć położone niedaleko stacji Gdynia Chylonia, warto wybrać się także do tego miejsca. Dzięki licznym eksponatom i pojazdom takim jak samochody, czy motocykle jest to propozycja idealna dla wszystkich osób, które uwielbiają tego typu miejsca.

Gdyńskie Akwarium, atrakcja idealna dla małych i dużych. Dzięki różnorodnym i unikatowym gatunkom można tam spędzić wiele czasu, zachwycając się dostępną florą i fauną.

Muzeum Emigracji, jest to miejsce chętnie odwiedzane przez miejscowych i turystów, ponieważ poprzez kolejne sale pokazuje historię emigracji.

Co warto zobaczyć w Sopocie?

Sopot to nie tylko latarnia morska, na którą warto się wspiąć. Rozciąga się z niej piękny widok na okoliczne Morze Bałtyckie oraz zabudowę miasta. Dobrym zwyczajem, który praktykuje ta atrakcja jest także dawanie certyfikatów zdobywcy latarni dla wszystkich, którzy wejdą na samą górę. W okolicy można także zakupić nadmorskie pamiątki.

Nie sposób zapomnieć o kultowej atrakcji Sopotu, jaką jest molo. W niektórych miesiącach wejście na nie jest bezpłatne. W sezonie jednak cieszy się i tak ogromną popularnością przyjezdnych i miejscowych. Dzięki możliwości nieograniczonego czasu spacerowania i napawania się pięknej rozpościerającej się panoramy, wszyscy regenerują tam siły i nabierają chęci do dalszego działania.

Atrakcją, nieco mniej rozpropagowaną, ale przeznaczoną dla dorosłych i dzieci jest znajdujące się kilkanaście minut od molo Grodzisko w Sopocie. Do zwiedzenia znajduje się jedna standardowa sala, w której zobaczymy odkrycia archeologiczne oraz plansze z informacjami.

Warto także skusić się na odwiedzenie Muzeum Figur Woskowych. Choć każde z tych miejsc jest podobne do siebie, to jednak warto zajrzeć i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z ludźmi ze świata sztuki, kultury, czy literatury.

Trójmiasto – wiele różnorodnych atrakcji

Jak widzisz, zarówno Gdańsk, Sopot, jak i Gdynia to trójmiejskie trio, które warto odwiedzić w sposób kompleksowy. Każde miasto jest inne, oferuje inne aktywności, jednak doskonale się uzupełniają. Między nimi możesz poruszać się własnym samochodem, jeśli wybierasz się do województwa pomorskiego autem. Jeśli nie, możesz skorzystać z rozbudowanej miejskiej komunikacji, pociągów, czy SKM, czyli kolejki miejskiej, na którą bilety są bardzo tanie, a przystanki pojawiają się w strategicznych miejscach. Warto zaplanować w Trójmieście przynajmniej kilka dni urlopu. Jesteśmy przekonani, że chętnie będziesz wracał do Gdańska, Gdyni i Sopotu po to, by odkryć kolejne pojawiające się na ich terenie nowe atrakcje. Miasta nie osiadają na laurach i wciąż przygotowują dla swoich odbiorców kolejne atrakcje, z których można wielokrotnie rok rocznie korzystać.

Gdzie jechać na wakacje w Polsce? Urokliwe zakątki
Jakie są różnice pomiędzy hotelem, a hostelem?
Podróże za grosze: Jak tanio podróżować nie nadszarpując portfela

Dodaj komentarz