Gdzie są Mazury. Największe atrakcje

Gdzie są Mazury. Największe atrakcje

Mazury – cud natury. Gdzie się znajdują?

Nic dziwnego, że takie hasła są często słyszane, bo ten cudowny region jest niesamowity! To bardzo popularna kraina historyczno-etnograficzna położona w województwie warmińsko-mazurskim w północno-wschodniej Polsce. Malownicze Mazury bywają nazywane Krainą Tysiąca Jezior, ponieważ obejmują Pojezierze Mazurskie i Pojezierze Illawar, na którym znajduje się wiele malowniczych naturalnych jezior. Mazury co roku przyciągają niezliczoną ilość turystów. Tutaj można znaleźć ciszę i spokój zagubionego w lesie miasteczka, ale także letnią, tętniącą życiem atmosferę i zabawną rozrywkę w słynnym kurorcie. Wszędzie znajdziesz jeziora, szlaki kajakowe i dziewiczą przyrodę. Co roku łapie się tu pluskwy, które nie mogą opuścić mazurskich wód, by odpocząć na łodzi. Będąc na Mazurach koniecznie musisz zo

  • Mikołajki
  • Ełk
  • Giżycko
  • Augustów
  • Ostróda
  • Iława
  • Gołdap

Mikołajki

Mikołajki to wielka mazurska miejscówka w ich sercach na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Jest to najpopularniejsza i najpiękniejsza trasa w Polsce. Nic dziwnego, że jest to morska stolica Polski, wszak leży nad Jeziorem Mikołajskim, obok: Jeziora Tauti, Łuknajno, Beldani i słynnego Jeziora Snyarvi. Największe jezioro w Polsce już intryguje swoją nazwą, ale warto to zobaczyć na własne oczy!

Po wojnie w mieście nie było wielu zabytków, ale w Mikołajkach znajdziesz inne atuty, z których nie będziesz chciał wyjeżdżać. Nawet jeśli nie lubisz żeglować, pokochasz spacery promenadą i bliskość otaczającej przyrody. Mikołajki mają piękne zatoki, mariny, kąpieliska i wiele osobistości, które przyjeżdżają tu latem, bo w dzisiejszych czasach mieszka się w Mikołajkach całkiem nieźle.

Ełk

To jedno z najpiękniejszych miast, jakie ostatnio widziałem, przynajmniej w wielu miejscach. Miasto wydaje się być zbudowane od podstaw, place czy promenady nie otrzymały nowego wyglądu w ciągu ostatnich kilku lat, ale wiele części miasta otrzymało nowy wygląd, nowe budynki, wszystkie dobrze utrzymane. Plac Jana Pawła II to piękne miejsce, potem park z ławkami Kopernika i układem słonecznym, a nawet wspaniały deptak jeziora Ełckiego z apartamentami i Aleją Królów, potem most na wyspie i zamek. Dalej, kąpiele i plaże, zdziwiłem się, jak było słabo zaludnione. Zatrzymaliśmy się też na chwilę nad jeziorem Sermet Virki.

Giżycko

Położone w samym sercu Mazur, w samym środku województwa warmińsko-mazurskiego, Giżycko jest jednym z głównych portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, chętnie odwiedzanym przez sporty wodne i inne. Położone pomiędzy malowniczymi i popularnymi jeziorami Mamry i Niegocin Giżycko jest atrakcyjnym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym. Dlatego Giżycko jest specyficzną stolicą Mazur, nazywaną morską stolicą Polski. Nic dziwnego, skoro miasto otoczone jest 7 jeziorami, z których największe to Niegocin i Kisajno. Pobliskie mniejsze zbiorniki to Tajty, Tracz, Wojsak, Duży i Mała Popówka. Zbudowali porty, kolorowe mariny i kluby żeglarskie, w których można wypożyczyć jachty. Organizowane są również szkolenia i obozy żeglarskie. Oczywiście każdy wioślarz chętnie zostanie w Giżycku. Wędkarze też nie będą zawiedzeni i oczywiście plażowicze, bo jeśli jezior jest tak dużo, to tuż przy nich znajdziecie piękne plaże i kąpieliska.

gdzie na Mazury

Augustów

Augustów to miasto w północno-wschodniej Polsce na Pojezierzu Litewskim, otoczone jeziorami i lasami Puszczy Augustowskiej, żaglówką i uzdrowiskiem, cenione również ze względu na swoje walory przyrodnicze. Znajduje się w zielonych płucach Polski. Augustów to uzdrowisko z leczniczym torfem (borowiną) i drzewami iglastymi, które uwalniają substancje mające pozytywny wpływ na układ krążenia i oddechowy. W uzdrowisku Augustów znajdziesz park zdrojowy oraz ścieżkę fitness ze stanowiskami fitness.

Atrakcje Augustowa

Augustów leży na skraju puszczy augustowskiej, uznawanej za ostoję ptaków, na tym terenie znajdziemy również Dolinę Rospudy, Wigierski Park Narodowy oraz liczne obszary chronione. Na południe od Augustowa znajduje się Biebrzański Park Narodowy, a w pobliżu miasta znajdują się również obszary objęte planem Natura 2000, takie jak Ostoja Augustowska. W Augustowie znajduje się rezerwat Brzozowy Grąd i część rezerwatu Stara Ruda.

Ostróda

Ostroda to perła zachodniej części Mazur, pięknie położona pomiędzy jeziorami w województwie warmińsko-mazurskim. Znajduje się nad rzeką Drwęcą w rezerwacie przyrody, ok. 40 km od Olsztyna i 28 km od Grunwaldu. Warto zauważyć, że otoczony jest pięcioma malowniczymi jeziorami. Największym i najważniejszym jeziorem jest Jezioro Drwęckie, które wpisuje się w architekturę miasta i ma malowniczy brzeg.

Ostroda jest bardzo starym miastem, została założona w 1329 roku, ale wojska sowieckie zniszczyły znaczną jego część w 1945 roku. Na szczęście część zabytków została odbudowana. Dziś Ostroma to świetne miejsce na wypoczynek. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a miasto nieustannie się rozwija, stając się coraz bardziej atrakcyjne i przyjazne turystom.

Iława

Ivawa to wyjątkowe miasto w zachodniej części Mazur, położone w województwie warmińsko-mazurskim, nad ogromnym jeziorem Jeziorak. To najdłuższe jezioro w Polsce, ma około 28 kilometrów! To główny powód, dla którego Iwawa jest centrum turystycznym Pojezierza Iwawskiego. Miasto znajduje się w pobliżu głównych dróg o znaczeniu międzynarodowym, od Gdańska przez Ostródę, Warszawę, Lublin po Lwów. Jeśli marzysz o wakacjach na Mazurach, ale w niezatłoczonym miejscu, Ivawa będzie idealna!

Najdłuższe jezioro w Polsce ma około 28 km długości. Jest także szóstym co do wielkości jeziorem w kraju. Najgłębszy punkt to 12 metrów. Mały Jeziorak rozciąga się do centrum miasta i jest dalej połączony z Wielkim Jeziorakiem. To lodowiec, jezioro rynnowe. Oznacza to, że jest długi i wąski. Mimo że jest tak długi, zawsze możesz zobaczyć drugą stronę.

Gołdap

Gołdap – Miasto jest strategicznie położone na dalekim krańcu Polski, w jej północno-wschodnim narożniku. Europa zaczyna się tutaj! Jest tu bardzo spokojnie i zielono. Zgadza się, choć to Mazury, nie ma tu tylu jezior, co w centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W Gołdapi i okolicach małe jeziora są malowniczo wkomponowane w soczyście zieloną, pagórkowatą scenerię Mazur Garbatych. Gołdap to jedyne uzdrowisko na Mazurach.

Nie ma innych nazw nawet na Warmii, choć Lidzbark Warmiński twierdzi, że jest to nazwa. Gołdap Mazurski Zdrój to wyjątkowe miejsce dla turystów i kuracjuszy. Tutaj znajdziesz najczystsze w Polsce bogactwa powietrza i bieli – wody mineralne i lecznicze. W strefie uzdrowiskowej Gołdapi, nad malowniczym jeziorem Gołdap, znajduje się czynna od 2012 roku pijalnia i tężnia solankowa.

Gdzie jechać na wakacje w Polsce? Urokliwe zakątki
Jakie są różnice pomiędzy hotelem, a hostelem?
Podróże za grosze: Jak tanio podróżować nie nadszarpując portfela

Dodaj komentarz