Jak zostać stewardessą? Sprawdziliśmy

zet
14.11.2011 11:44
.

. (fot.J.Z)

Rozmowa z 25-letnią Joanną, która od półtora roku pracuje w liniach lotniczych Ryanair.

Kandydaci do zawodu stewarda lub stewardessy nie mogą mieć żadnych problemów ze zdrowiem. Jest to ciężka i wyczerpująca praca pod względem nie tylko psychicznym, lecz również fizycznym. Pochodząca z Gdańska 25-letnia Joanna jest stewardessą irlandzkich linii lotniczych Ryanair. Zawód stewardessy to przygoda czy ciężka praca? O nienormowanym czasie pracy i nieustannym byciu pod telefonem porozmawialiśmy z absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Jak długo pracujesz jako stewardessa?

- Jestem stewardessą od półtora roku.

Czym zajmowałaś się wcześniej?

- Zajmowałam się wieloma rzeczami. Byłam m.in. kelnerką, barmanką. Ostatnio pracowałam w branży kosmetycznej.

Dlaczego zdecydowałaś się na bycie stewardessą?

Od zawsze fascynowały mnie podróże. Po zakończeniu studiów uznałam, że jest to właściwy moment, aby połączyć pracę z pasją.

Jakie wymogi należy spełnić, żeby zostać stewardessą?

- Wymogi zależą od konkretnych linii lotniczych. W pierwszej kolejności brane jest pod uwagę wykształcenie, minimum średnie. Ważna jest również znajomość języków obcych. Najlepiej znać kilka języków, lecz takim standardem jest znajomość języka angielskiego w stopniu bardzo dobrym, umożliwiającym bezproblemowe komunikowanie się.
- Kandydaci do zawodu steward/-essa nie mogą mieć żadnych problemów ze zdrowiem. Jest to ciężka i wyczerpująca praca pod względem nie tylko psychicznym, ale również fizycznym. Jeśli chodzi o cechy charakteru to na stewarda/-essę nadają się osoby lubiące pracę z ludźmi, otwarte na nowe doświadczenia, odporne na stres. Należy wykazywać się umiejętnościami pracy zespołowej oraz indywidualnej. Pogodne usposobienie oraz kultura osobista również jest nieodzowna. Pod uwagę brane są również wzrost, tj. powyżej 1,65 cm. i wiek, zaczynając pracować w tym zawodzie nie powinno się mieć więcej niż 30 lat.

Czy w jakiś specjalny sposób należy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej z przyszłym pracodawcą?

- Myślę, ze warto sobie przemyśleć, dlaczego aplikuje się na stanowisko stewardessy, jakie cechy charakteru będziemy potrafili wykorzystać w zawodzie, jakie umiejętności posiadamy i jakie umiejętności powinniśmy posiadać. To typowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Warto też zebrać trochę informacji na temat firmy, do której aplikujemy, zadbać o odpowiedni ubiór, przygotować niezbędne dokumenty.
- Bardzo ważne jest zaprezentowanie siebie w jak najlepszym świetle. Pracodawca zwraca uwagę na sposób bycia, sposób wysławiania się, ocenia czy kandydat bądź kandydatka nadaje się do tej odpowiedzialnej i pełnej wyrzeczeń pracy.

A czy są jakieś przeciwwskazania do wykonywania tego zawodu?

Tak jak wcześniej wspomniałam- zdrowie w naszym zawodzie jest najważniejsze. Ciągłe zmiany ciśnień i temperatur niestety nie służą naszej kondycji. No i niewątpliwie trzeba też mieć silną psychikę. Na co dzień do czynienia mamy z setkami osób, nie zawsze jest miło, trzeba umieć pracować pod presją.

Jak wygląda przykładowy dzień z życia stewardessy?

- Ciężko opisać pojedynczy dzień, ponieważ każdy jest inny. Oczywiście pracujemy według ustalonego grafiku. Pracujemy w systemie zmianowym od wczesnych godzin porannych, wtedy dzień zaczyna się już od 4 rano, lub od późnego popołudnia. Zazwyczaj jest to około 12 godzin ciężkiej, jednak satysfakcjonującej pracy.
- Latamy średnio 12-13 dni w miesiącu. Do naszych obowiązków należy również tzw. "stand by"- czyli oczekiwanie na telefon, gdyż w każdej chwili można zostać wezwanym do pracy, więc trzeba zachować w tym dniu pełną gotowość. Każdy dzień się różni, inne miejsca, inni pasażerowie i to jest właśnie w tym całym zawodzie najlepsze- nie ma miejsca na nudę i monotonię.

Jesteś zadowolona zarobków? Czy Twoim zdaniem są one adekwatne do tego, co robisz?

- Nie mogę narzekać na zarobki w mojej pracy. Uważam, że jesteśmy dobrze nagradzani za wykonywane obowiązki. Chociaż jakby się zastanowić- zawsze może być lepiej. Generalnie stewardessa może zarobić ok. 6-8 tysięcy zł. miesięcznie.

Czy praca związana z ciągłymi podróżami zmieniła w jakiś sposób Twoje relacje z bliskimi?

- Na pewno w jakimś stopniu rozłąka z moimi bliskimi zmieniła nasze relacje. Musiałam wybrać swoją "bazę" i w związku z tym mieszkam teraz w Alicante. Jestem bardzo rodzinną osobą i nie ukrywam, że brak normalnego kontaktu nie jest dla mnie łatwy, szczególnie początki były ciężkie. Staram się jak najczęściej komunikować z moimi bliskimi, przyjaciółmi, pisać maile, smsy, dzwonić. Taki wyjazd jest również dobrym sprawdzianem na to, komu tak naprawdę na Tobie zależy.

Ostatnio słyszy się o coraz częstszych katastrofach lotniczych. Czy nagłaśnianie takich sensacji w mediach ma wpływ na Twój obecny stosunek do pracy?

- Absolutnie nie. Decydując się na ten zawód każdy jest świadomy czyhających na nas niebezpieczeństw i zagrożeń. Wszystko się może zdarzyć w tej pracy. Niestety nie ma miejsca na strach, gdyż w razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa to właśnie my musimy zachować spokój i być oparciem dla naszych pasażerów. Wiadomo, że osoba, która boi się latać nigdy nie mogłaby pracować w tym zawodzie. Transport lotniczy jest najbezpieczniejszą drogą komunikacji, a niestety wypadki zdarzają się wszędzie i trzeba być przygotowanym na wszystko.

Czy byłaś już w jakiejś niebezpiecznej sytuacji?

- Oczywiście zdarzają się na pokładzie różne sytuacje. Różni są pasażerowie i różne są ich zachowania. Codziennie do czynienia mamy z kapryśnymi, pijanymi, niegrzecznymi pasażerami. Zdarzają się także różnorodne sytuacje medyczne, gdy pasażer ma problemy ze zdrowiem, czasami bardzo poważne, np. epilepsja, zawał serca. Jest to bardzo odpowiedzialny zawód- musimy pełnić różne role- być lekarzem, kelnerką, opiekunką do dzieci itd. Do każdego trzeba mieć indywidualne podejście. Jednakże uśmiech pasażerów i miłe słowa sprawiają, że dzień staje się milszy i nie tracimy wiary w sens naszej pracy. Do niezbyt przyjemnych zjawisk należą z kolei turbulencje, czasami nawet bardzo mocne. Jeśli nie zachowa się odpowiednich środków ostrożności (m.in. zapięty pas), konsekwencje mogą być bardzo poważne. Dlatego też niezwykle istotną kwestią jest wykonywanie poleceń personelu pokładowego. Natomiast z poważniejszymi wydarzeniami nie miałam do tej pory do czynienia i mam nadzieję, że tak zostanie.

Ile lat masz zamiar pracować w tym zawodzie? Tęsknisz czasem do monotonnej pracy w sklepie i do życiu na mniejszych obrotach?

- Na chwilę obecną nie mam pojęcia ile czasu będę wykonywać swój zawód. Jeśli zdrowie będzie dopisywało, tak jak do tej pory, myślę, że nieprędko zrezygnuję z latania. Nie tęsknię za "normalną" pracą, gdzie siedzę dzień w dzień po 8 godzin od 8 do 16. To właśnie ten nienormowany czas pracy, możliwość zmiany otoczenia, poznawania nowych ludzi i miejsc sprawia, że zawód ten jest niezwykle fascynujący.

Podsumowując jakie są plusy i minusy bycia stewardessą?

- Ciężko w kilku zdaniach przedstawić, jakie są zalety i wady naszej pracy. Wadą jest głównie negatywny wpływ na zdrowie. Jest to niewątpliwie wycieńczająca praca, dlatego też musimy być cały czas w dobrej formie, dbać o kondycję. Również rozłąka z najbliższymi, częste wyjazdy i nieobecność nie służą życiu rodzinnemu. Jednakże uważam, iż plusów tego zawodu jest o wiele wiele więcej. Niesamowita satysfakcja z wykonywana zawodu, możliwość podróżowania, poznawania codziennie nowych osób, sprawdzania siebie w różnych sytuacjach.Uważam, że kto pokocha tę pracę nie zamieni jej na żadną inną.

Zostań fanem Namonciaku na Facebooku

Komentarze (3)
Zaloguj się
 • olusia23234

  Oceniono 1 raz 1

  Maże żeby zostać stewardessa jestem już na ostatnim roku studiów policealnych. Mam takie marzenie ,że w przyszłości będę stewardessa . Trzymajcie kciuki...

 • Gość: lalala

  Oceniono 8 razy 0

  fajna rozmowa, ale szkoda, że nie ma więcej zdjęć!!

 • Gość: s

  Oceniono 14 razy 0

  seksowna ta pani stewardessa, więcej takich ! :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Top Trójmiasto