Kawiarnia Kuźnia ma szansę zostać wizytówką Oruni Dolnej

Emilia Stawikowska
03.04.2014
Kuźnia

Kuźnia (Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta)

Kawiarnia Kuźnia znajduje się w zabytkowym budynku po starej kuźni oruńskiej. To klimatyczny lokal w stylu przypominający kultową Pikawę, który łączy działalność społeczną z biznesową.

Kawiarnia Kuźnia znajduje się przy ul. Gościnnej 10, w odnowionym budynku po warsztacie kowalskim. Ten klimatyczny lokal jest przykładem, jak można połączyć działalność społeczną z biznesową. Został otworzony przez Fundację Innowacji Społecznej.

- Działamy jak typowa kawiarnia, której misją jest ożywienie Oruni - mówi Daniel Starzec, menedżer.

Do picia "Leniwa Magda", a na deser "Żona Kowala"

Kawiarnia powstała we współpracy z Bartoszem Chwazikiem z kultowej już kawiarni Pikawa, który skomponował menu i pomógł w urządzeniu wnętrza. W Kuźni łączą się ze sobą elementy historyczne, jak np. szachulcowa konstrukcja budynku, piec i narzędzia kowalskie, ze współczesnymi meblami.

Podawane są tutaj napoje i desery, których nazwy wzięły się z lokalnych legend i opowieści. W karcie znajdziemy np. Królową Marysieńkę, czyli czarną herbatę z malinami, goździkami, świeżym imbirem, pomarańczą i cytryną. Do legendy o oruńskiej służącej nawiązuje zaś "Leniwa Magda": herbata z miodem, cynamonem, goździkami, pomarańczą i cytryną. Kubek herbaty z przyprawami i owocami kosztuje 6 zł. Oferta kaw to m.in. "Kawa Pszczelarza", czyli z miodem, cynamonem i spienionym mlekiem, czy też "Kuźnia": kawa z czekoladą, bitą śmietaną i wiórkami czekoladowymi, które kosztują 6 zł. Do lokalizacji nawiązuje zaś "Orha z czekoladą", czyli latte z dodatkiem czekolady, 7 zł.

Wśród deserów znajdziemy "Żonę Kowala" - to delikatny deser na bazie jogurtu naturalnego z owocami i płatkami fitness, czy też "Przekładankę na Oruni", to lody waniliowe poprzekładane chrupkami, sosem czekoladowym i bitą śmietaną (9 zł).

01.04.2014 Gdansk , ul. Gościnna 10 ( Orunia ) , kawiarnia KUŹNIA CAFE . FOT. Renata Dabrowska / Agencja Gazeta Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Sposób na adaptację zabytkowego budynku

Przystosowanie budynku kuźni do roli kawiarni jest ciekawym sposobem na wykorzystanie jej zabytkowej przestrzeni.

- Budynek podcieniowej kuźni oruńskiej powstał w 1801 roku. Jako warsztat kowalski działał jeszcze do lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku, później zaś został przystosowany do celów mieszkalnych - mówi Daniel Starzec, menedżer.

Nadgryziony zębem czasu budynek wyremontowano w 2012 roku z pieniędzy Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych. Następnie na mocy umowy użyczenia zabytkowy budynek trafił w ręce Fundacji Innowacji Społecznej.

- W tej części Gdańska nie ma żadnej kawiarni ani centrum spotkań towarzyskich - mówi Marianna Sitek-Wróblewska, przedstawicielka fundacji. - Chcemy zachęcić do odwiedzania Oruni, która przez ostatnie lata stała się dzielnicą nieco zaniedbaną pod względem kulturalnym. Orunia posiada nieodkryte dla wielu gdańszczan miejsca rekreacji, np. historyczny park czy ścieżkę dla rowerzystów wzdłuż kanału Raduni.

Oprócz działalności typowo kawiarnianej Kuźnia jest miejscem, w którym młodzi gdańszczanie mogą zdobywać doświadczenie zawodowe jako barista i kelner.

- Postanowiliśmy połączyć działalność biznesową z pro-społeczną - tłumaczy Marianna Sitek-Wróblewska. - Promujemy programy, które pomagają młodym ludziom wystartować w dorosłe życie, dajemy też przestrzeń artystom na prezentowanie ich prac.

Obecnie kuźnia jest jednym z ciekawszych zabytków, jakie można zobaczyć na terenie rynku Oruńskiego. Potwierdzają to słowa Jerzego Sampa, badacza dziejów Pomorza: "Kuźnia jest tym dla Orunian czym Żuraw dla Gdańska".

Kawiarnia Kuźnia, Gdańsk, ul. Gościnna 10. Godziny otwarcia 16-20 (pon.-piąt.), 12-20 (sob.-niedz.).

BYŁEŚ/AŚ W KUŹNI? PODZIEL SIĘ SWOIMI WRAŻENIAMI W KOMENTARZU POD TEKSTEM!

ZOBACZ:

W Ogrodach jadają gwiazdy i gdynianie "Wracają dla rodzinnej atmosfery i polskiego jedzenia"

Cup & Cakes to nowa mobilna kawiarnia. Tym razem na trzech kółkach

Zostań fanem Namonciaku na Facebooku


Komentarze (4)
Zaloguj się
 • jakobhorner

  Oceniono 12 razy 2

  Nie ma Oruni Dolnej, jest dolina umysłowa.

 • uzytkownik222

  Oceniono 1 raz 1

  Kawiarnia jest super, pierwszy raz piłam Kawę Pszczelarza, a dla zainteresowanych stroną historyczno-architektoniczną kuźni uids.kei.pl/midart/948

 • jakobhorner

  Oceniono 2 razy 0

  Orunia Dolna !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Top Trójmiasto