Pierwszy taki lokal na Starym Przedmieściu

Emilia Stawikowska
03.08.2013
Mitte Chleb i Kawa

Mitte Chleb i Kawa (Fot. Tomasz Jurgielewicz, Agencja Brandish)

W Mitte Chleb i Kawa sprzedają to, na czym znają się najlepiej, czyli pieczywo, kanapki i kawę. - Nasza oferta jest minimalistyczna, za to bardzo wysokiej jakości, z przystępnymi cenami - mówi Marcin Potkański, właściciel knajpki.

Pomysł na Mitte to ukłon w stronę prostoty. Niewielki lokal, w którym uwagę przyciąga głównie to, co w nim najważniejsze. Na półkach prezentuje się kilkanaście bochenków chleba, a za oszkloną witryną kanapki oraz słodkie wypieki. Dopełnieniem jest kawa, będąca głównym powodem, dla którego knajpka powstała.

Nie było gdzie wypić kawy

Mitte Chleb i Kawa znajduje się na Starym Przedmieściu w Gdańsku, przy ul. Rzeźnickiej 47. Wprawdzie to kilka minut drogi od Głównego Miasta, ale żeby tutaj dojść, trzeba pokonać podziemnym tunelem sieć arterii miejskiej. Na Starym Przedmieściu można spotkać głównie mieszkańców i interesantów urzędów, gdyż w pobliżu znajduje się wiele budynków administracji publicznej, m.in. Urząd Skarbowy i Urząd Wojewódzki.

Uśpiona do tej pory dzielnica zaczyna jednak powoli budzić się ze snu. Od kilku lat przeprowadzany jest program jej rewitalizacji, to tutaj odbywa się wiele spektakli i pokazów festiwalu FETA.

- Ta część miasta, do tej pory zapomniana, powoli zaczyna powracać do życia - opowiada Potkański. - Stąd też nazwa Mitte, której inspiracją była berlińska dzielnica o tej właśnie nazwie. W ciągu kilku lat z zapomnianego miejsca na mapie stolicy Niemiec stała się centrum życia towarzyskiego. W Polsce zaczynamy zauważać podobną tendencję, np. na warszawskiej Pradze. Moim zdaniem na gdańskim Starym Przedmieściu będzie podobnie. Podejrzewam, że za kilka lat miejsc takich jak nasza knajpka będą tutaj dziesiątki. My chcieliśmy niejako przetrzeć szlaki i pokazać, że warto inwestować w tę dzielnicę.

Marcin Potkański na Starym Przedmieściu mieszka i pracuje. Tutaj znajduje się też biuro jego firmy, agencji reklamowej Brandish.

- W mojej branży kawa jest potrzeba do życia niemal jak krew - śmieje się Potkański. - Do tej pory nie było w pobliżu miejsca, gdzie można byłoby ją kupić. W okolicy jest dużo urzędów, więc i pracujący w nim ludzie nie mają gdzie wypić dobrej kawy. Tak też przyszedł mi do głowy pomysł na otwarcie Mitte. Nie ma knajpki z dobrą kawą? W takim razie sam ją sobie otworzę.

Chleb i kanapki

Pieczywo jest zamawiane w niewielkiej piekarni pana Kidzińskiego, na gdańskiej Olszynce. Chleb wypiekany jest w starym, przedwojennym piecu, opalanym drewnem.

- Dostawę pieczywa mamy codziennie o 6.15 - opowiada Potkański. - Chleb od Kidzińskiego jest najwyższej jakości, wypiekany na naturalnym zakwasie. Podobnie, jak bułki, na bazie których przygotowujemy kanapki.

KanapkaFot. Tomasz Jurgielewicz, Agencja Brandish

Jeśli odwiedzicie Mitte, to będziecie mogli wybrać spomiędzy pięciu rodzajów kanapek, wszystkie kosztują 5,90. Do wyboru jest np. połączenie łososia wędzonego, sosu tzatziki, sałaty, słonecznika i sosu miodowo-musztardowego. Z mięsnych pozycji warto wybrać tę z salami, w towarzystwie suszonych pomidorów i rukoli. Jest też standardowe połączenie szynki i sera, które nabiera wyrazistości po dodaniu ogórk akonserwowego, cebulki złotej, musztardy dijon i majonezu. Bezmięsne kanapki są dwie. Jedna to typowa caprese, a druga jest połączeniem sera camembert, żurawiny, rukoli i sosu orzechowego. Kiedy nadejdą zimniejsze dni, będzie możliwość zamówienia kanapki na ciepło.

Luksus po sprawiedliwej cenie

Równie ważna co chleb, jest tutaj kawa. Ta również musi być najwyższej jakości, pochodzi z bardzo znanej palarni illy Caffe z Triestu, która jest uznawana za najlepsza palarnię kawy we Włoszech. Serwowana w Mitte kawa to mieszanka odpowiednio wyselekcjonowanych kilku gatunków ziaren Arabiki. Każde ziarno kawy jest tej samej wielkości i ma ten sam kolor, dzięki czemu parzony z nich napój ma zawsze najwyższą jakość. Zaskakują jednak ceny, bo rozpoczynają się od 2,90 za klasyczne espresso. Espresso macchiato podawane z łyżeczką spieniownego mleka kosztuje 3,90, a espresso doppio 5,80.

Caffe americano, cappuccino, au lait i latte kosztują tyle samo, czyli 4,90. Pojemności kaw to standardowe 250 ml. Za caffe grande latte z podwójnym espresso klient zapłaci 7,90, a za latte z syropem smakowym 6,90.

- Chcemy przemycić na Stare Przedmieście filozofię picia kawy - opowiada Potkański. - Myślę, że ceny są porównywalne do tych we Włoszech, gdzie każdy może pozwolić sobie na kawę w knajpce. Jesteśmy pierwsi, którzy odważyli się wejść na rynek z takimi cenami, szczególnie, że mamy bardzo dobrej jakości ziarna i ekspress. Póki jest się uczciwym, to ma się klientów. A kiedy ma się klientów, to można pozwolić sobie na niską marżę. Może dzięki nam więcej osób zacznie odwiedzać Stare Przedmieście? - zastanawia się Potkański.

Kawa podawana jest na wynos, w papierowych kubeczkach z przykrywką. Stali klienci, którzy dbają o ekologię, mogą zakupić również termokubek.

Mitte Chleb i Kawa jest otwarte od 6.45 do 16. W weekendy pracę zaczynają nieco później, bo od godz. 10.

Komentarze (3)
Zaloguj się
 • macieeek11

  Oceniono 27 razy 27

  No takie ceny kawy to jest w koncu uczciwe podejscie do klienta!!! Na pewno sie tam pojawie!!!

 • niekadzimy1

  Oceniono 12 razy 12

  Świetny pomysł! Mam nadzieję, że właściciel rozwinie skrzydła i otworzy kilka takich lokali w Gdańsku. Ceny bardzo uczciwe. Bardzo popularne w Europie- po drodze do pracy zajechać po świeżą kanapkę i kawę. Powodzenia! Na pewno odwiedzę!

 • kultureprofessoren

  Oceniono 7 razy 7

  Nareszcie zdroworozsadkowe ceny! Czekam na pierwszy taki lokal w Krakowie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Top Trójmiasto