Pierwsza w Trójmieście kawiarnia na rowerze

Emilia Stawikowska
29.07.2013

Fot. es / Od lewej: Agnieszka Duhanik, Joanna Tabor (trener baristów z firmy Libra Cafe) oraz Rafał Hęćko, barista

Idziesz ulicą, a tu nagle mija cię rower wyposażony w ekspres do kawy. To nie złudzenie, a Velo Cafe, czyli mobilna kawiarnia. Znajdziecie ją w Gdańsku Głównym, stoi przed dworcem.

Mobilne kawiarnie są bardzo popularne na zachodzie Europy, od niedawna można je spotkać również w największych miastach Polski.  Dołączyło do nich Trójmiasto, dzięki nowopowstałej Velo Cafe.

- Kierowała mną głównie chęć połączenia kultury picia kawy i jazdy na rowerze - opowiada Agnieszka Duhanik, właścicielka Velo Cafe. - Jestem pasjonatką zarówno jednego, jak i drugiego.

Profesjonalna kawiarnia

Velo Cafe jest kawiarnią samowystarczalną, ma własne źródło prądu i wody, z łatwością można zmieniać jej lokalizację. W kawiarni pracują wykwalifikowani bariści, którzy są również kierowcami pojazdu.

Wyposażenie stanowi m.in. profesjonalny włoski ekspres ciśnieniowy i młynek do kawy - to sprzęt obsługiwany wyłącznie manualnie. Proponowana kawa to Goppion Caffe, która jest mieszanką 90 proc. ziaren arabiki i 10 proc. ziaren rubusty, świeżo mielonych przed każdym podaniem. Pochodzi z włoskiej rodzinnej palarni znajdującej się w miejscowości Treviso.

- Zdecydowałyśmy się na dodanie rubusty, bo ma nieco więcej kofeiny, poza tym tworzy na kawie ładniejszą piankę - mówi właścicielka.

Espresso ma delikatnie migdałowy zapach, czuć też aromat skórki pomarańczy.

Menu tradycyjnie zaczyna się od espresso, jest americano, americano z mlekiem, cappuccino i latte, kupicie tam również ice-coffee. Ceny kaw rozpoczynają się od 4,5 a kończą na 7,50. Warto wspomnieć, że barista jest w stanie przygotować każdą kawową kompozycję smaku, jaką zażyczy sobie klient. Dodatkowo jest też do picia prawdziwa czekolada i czarna, liściasta herbata.

Kawa tańsza dla rowerzystów

Agnieszka Duhanik chciała otworzyć coś, co w Polsce jest wyjątkowe, a na świecie cieszy się dużym powodzeniem. Szukając pomysłu na biznes natrafiła w Internecie na mobilne kawiarnie, które można spotkać m.in. w Kopenhadze. Pojazd Velo Cafe został skonstruowany na ich podobieństwo.

ardzo zależało mi na tym, żeby otworzyć tego typu mobilną kawiarnię - opowiada Duhanik. - W moich planach miała mieć najwyższy standard i być elegancka, do tego w stylu retro.

Na rowerzystów, którzy przyjadą do Velo Cafe po kawę, czeka złotówka upustu.

Velo Cafe znajdowała się do tej pory m.in. przy dworcu w Gdyni Głównej, na Open'erze, a teraz można spotkać ją przed dworcem w Gdańsku Głównym. Żeby znać dokładną lokalizację pojazdu, najlepiej śledzić ich profil na Facebooku.

ZOBACZ:

Otwarcie nowej sąsiedzkiej knajpki. Pies i Róża - skąd ta nazwa?

Wino bezalkoholowe pojawiło się w Trójmieście. Czy da się na tym zarobić?

Polub nas na Facebooku!

PYTANIE Czy w Trójmieście powinno pojawić się więcej mobilnych kawiarni?

 tak
 nie
Komentarze (5)
Zaloguj się
 • Wojciech Wójcik

  0

  Jeżeli ktoś zastanawia się nad zakupem ekspresu gazowego czy elektrycznego do swojej mobilnej kawiarni to zapraszam na stronę multigastro.pl
  Ekspres gazowy już od 7499 zł netto :)

 • 0

  kto bywa na giełdzie w Pruszczu to wie, że kawę z roweru sprzedaje się tam o 2007roku więc jacy oni pierwsi w trójmieście :P

 • justnest

  0

  "rubusta"????? proponuję autorowi/autorce artykułu nieco elementarnej edukacji w temacie o którym pisze

 • sasquatch-junior

  Oceniono 20 razy -16

  'Letko' durny pomysł. i na pewno nie stanie się dochodowym interesem. Wtopili forsę zafascynowani historią StaBucks. Nagle kawa ma zawładnąć gdańszczanami ! A co to za kawa ? Kto ja produkuje ? Jaki jest skład tego 'cudu' ? Ile dopłacić trzeba za kubki ? Kawa smakuje najlepiej świerzo zaparzana, a nie z termosu. Picie kawy kupionej spod dworca, z roweru...., eeee, .....dziękuję. Zaparzę sobie porządną w domu !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX