Wrocław kradnie prawa autorskie. Tytuł to pomyłka

fender
22.06.2011 15:57

Fot. Rafa3 Malko / Agencja Gazeta

Gdański artysta Krzysztof Skiba jest oburzony przyznaniem Wrocławiowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
- Z tymi wyborami jest jak z wyborami miss. Mało kto zgadza się z werdyktem. Ale mnie dziwi, że decyzję podjęto jednogłośnie. Jak dla mnie Wrocław ma duży minus. Miasto, które nie szanuje praw autorskich, mówię tutaj o kradzieży krasnali, czyli znaku Pomarańczowej Alternatywy, nie powinno być Europejską Stolicą Kultury.

Czy dla Gdańska to duża porażka?

- Myślę, że nie powinniśmy popadać w paranoję ani przeżywać jakiejś tragedii narodowej. Zawsze trzeba się liczyć z tym, że można odpaść. Myślę, że to, że zakwalifikowaliśmy się do finałowej piątki spośród 11 kandydujących miast było sukcesem. Bardzo mocno trzymałem kciuki za Gdańsk. Szkoda, że nie wygrał.

Może Gdańsk miał za słaby projekt?

- Przeciwnie. Mam nadzieję, że uda się zrealizować te wszystkie plany, które miasto powzięło. Gdańsk to miasto Solidarności, miasto bohaterskie i w końcu miasto z którego pochodzi premier. Myślę, że to paradoksalnie mogło być przeszkodą w zdobyciu tego tytułu. Potem by mówiono, że premier przyczynił się do wygranej. Mam jednak nadzieję, że również minister kultury Bogdan Zdrojewski sympatyzujący z Wrocławiem miał klasę i nie naciskał na wybór właśnie tego miasta.

Zostań fanem Namonciaku na Facebooku

Skomentuj:

Musisz się zalogować, by dodać komentarz. Jeśli nie posiadasz konta zarejestruj się.

Komentarze (7)

 • jotkazet0

  Oceniono 1 raz 1

  Skiba ma zwolenników głównie wśród osób zdolnych jedynie do chamskich komentarzy,bo sam zachowuje się po chamsku,a Wrocław otrzymał tytuł bo na to zasługuje,co stwierdziło międzynarodowe jury. Sam jestem związany z Gdańskiem i z Warszawą i podziwiam te miasta za ich osiągnięcia w dziedzinie kultury,ale nie kwestionuję jednogłośnego orzeczenia jurorów.

 • jotkazet0

  Oceniono 1 raz 1

  To gruba przesada,że prawa autorskie do krasnali Wrocław ukradł Pomarańczowej Alternatywie. Krasnale w swoim filmie przedstawił dużo wcześniej Walt Disney. Także wydana jeszcze przed wojną bajeczka Maria Konopnicka "O krasnoludkach i sierotce Marysi",zawierała ilustracje krasnoludków.W Tej sytuacji twierdzenie o plagiacie może być uznane za pomówienie.

 • Gość: tekla

  Oceniono 1 raz 1

  To niepowodzenie to wina pana Skiby.Gdyby na Ergo Arenie zdjął publicznie spodnie i pokazał wstrętny,ogromny ,biały tyłek /jak na występie w obecności premiera Buzka/,na pewno
  tytuł europejskiej stolicy kultury powędrował by bo Gdańska.Kto tego pana tak lansuje? I z jakiego powodu?

 • Gość: Nick

  Oceniono 1 raz -1

  Skiba trafił w sedno - Gdańsk to miasto Solidarności. I na tym trzeba było budować, mając Wałęsę i ECS w zanadrzu.

 • Gość: hyf

  Oceniono 1 raz -1

  Zdrojewskiemy mogę ja też pokazać

 • Gość: nuniu

  Oceniono 1 raz -1

  I bardzo dobrze, ze pokazał. częsciej powinien poakzaywac, inny jezyk do nich nie przemawia

 • Gość: Paka48

  Oceniono 1 raz -1

  Pasożytom się nic nie należy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX