Kawa z Biedronki czy ze Starbucksa? Zapytaliśmy o zdanie przechodniów

Zuzanna Płończak
19.06.2015 12:00
Testerzy próbowali kawę z dwóch termosów. W jednym znajdowała się ta z dyskontu, a w drugim z popularnej sieciowej kawiarni. Głosy rozłożyły się niemal po równo.

Przed budynkiem naszej redakcji na Tkackiej stanęliśmy około 10:30. Przechodniów częstowaliśmy kawą z dwóch termosów. W tym z numerem jeden zaparzyliśmy rozpuszczalną kawę „Arabia” z Biedronki, którą przygotowaliśmy z dwóch łyżeczek na kubek o pojemności 250 ml. Pod dwójką kryła się kawa z ekspresu ciśnieniowego kupiona w Starbucksie.

Każdy z 20 testerów spróbował obu próbek i ocenił która smakuje mu bardziej i dlaczego. Był to test ślepy, więc zdradzaliśmy przechodniom wyniki dopiero po wskazaniu jednego z napojów. Osoby, które zgodziły się na udział w teście, otrzymywały na koniec ciastko.

Większość wybrała Starbucksa

Wygrała kawa ze Starbucksa, choć nieznacznie. Wskazało ją 11 spośród 20 pytanych.

- Ta pierwsza jest pozbawiona smaku i aromatu. Z kolei ta druga ma lekko słodkawy posmak i jest intensywna, więc to właśnie ją bym wybrał - mówił Grzegorz.

- Fu, niedobre! - stwierdził Tadeusz po posmakowaniu pierwszej próbki. - Dwójka jest rzadka i słaba, ale w smaku lepsza - dodał.

- Pierwsza jest bardzo gorzka w taki monotonny sposób, a druga smakuje jak ta, którą pijam na co dzień w domu. Jest bardziej łagodna i smakowita - komentowała Renata.

- Tej pierwszej nie mogłabym pić, bo to jest szkodliwe dla osób w moim wieku. Ta druga smakuje mi znacznie bardziej i jest łagodna - tłumaczyła pani Lidia.

Test kawyFot. Dominik Werner

Biedronka nie pozostała daleko w tyle

45 proc. testerów z pełnym przekonaniem wskazało kawę rozpuszczalną z Biedronki jako tę smaczniejszą.

- To oczywiste, że lepsza jest jedynka. Ma bardziej wyrazisty smak i głębszy aromat. Dwójka smakuje jak wyciśnięta ze ścierki po myciu podłogi - stwierdził pan Jan.

- Pierwsza jest OK, a druga jest wodnista i okropna. To nie jest dobra kawa - mówił Andrij.

- Dwójka to w ogóle nie jest kawa, smakuje jak herbata z mlekiem. Już wolę tę pierwszą, choć jest przepalona i bardzo ciężka - tłumaczyła Agata.

- I w zapachu i w smaku próbki drugiej czuć chemię. Pierwsza jest trochę jak kawa zbożowa i wskazałbym właśnie tę jeśli musiałbym wybrać, ale żadna z tych kaw nie jest dobra - podsumował Krzysztof.

 

ZOBACZ:

Truskawki z targu, hipermarketu, delikatesów i sklepu osiedlowego. Które najlepsze? [RANKING]

Z Biedronki czy z cukierni? Zapytaliśmy przechodniów które pączki bardziej im smakują. Walka była bardzo wyrównana

Zostań fanem Namonciaku na Facebooku

Skomentuj:

Musisz się zalogować, by dodać komentarz. Jeśli nie posiadasz konta zarejestruj się.

Komentarze (77)

 • v.prl.pisiorow

  Oceniono 234 razy 194

  jak mozna porównywac kawę liofilizowana do zaparzonej?

  dlaczego nie kupiliscie kawy (zairnistej lub zmielonej) w Biedronce i nie zaparzyliscie w ekspresie?

  to takie trudne?

  czy moze myslenie jest trudne?

  jutro proponuje zrobic test: sok z pomaranczy wycisniety w pobliskiej sokowni i ten kupiony w Bierdronce w opakowaniu...

  Pokaż starsze odpowiedzi (8)

 • Gość: papa jo

  Oceniono 202 razy 190

  jutro zróbcie porównanie pomiędzy dziennikarzem z gazeta.pl a pracownikiem z Biedronki i sprawdźcie kto pisze lepsze artykuły. Tez bezie ciekawy wynik.

  Pokaż starsze odpowiedzi (1)

 • laylah

  Oceniono 178 razy 146

  To, ze pytani przez was ludzie nie potrafią odróżnić kawy z ekspresu od kawy rozpuszczalnej nie świadczy o wyższości jednej nad drugą, a co najwyżej daje podstawy do smutnej refleksji na temat kompletnego braku poczucia smaku (w ujęciu organoleptycznym ;-) ) u znacznej części naszego społeczeństwa. Dam głowę, że gdybyście kazali porównać ludziom jakieś normalne czerwone wino z typową 'wisienką' czy inną 'Arizoną', to spora część respondentów wybrałaby jabola, twierdząc, że to pierwsze jakieś kwaśne, zalatuje deską, a to drugie to takie swojskie i słodziutkie. Nie chodzi mi o to, by bronić sieciowej kawiarni, ale o to, by porównywać porównywalne. Tak jak ktoś napisał - kupcie w Biedronce kawę ziarnistą, zmielcie, zaparzcie w ekspresie i wtedy porównania miałyby jakikolwiek sens. Z tym że najpewniej w takim przypadku większość respondentów odpowiedziałaby że w obu termosach jest to samo.

  Pokaż starsze odpowiedzi (2)

 • yazon1

  Oceniono 84 razy 62

  Co za porównanie. Jedno i drugie nie ma nic wspólnego z prawdziwą kawą.

  Pokaż starsze odpowiedzi (2)

 • monink4

  Oceniono 58 razy 44

  Smak to kwestia przyzwyczajenia.

  Pokaż starsze odpowiedzi (2)

 • ela-007

  Oceniono 36 razy 34

  Obie smakowały podobnie? To znaczy, że starbuks kupuje w biedronce i tyle.

 • fakit.pl

  Oceniono 33 razy 27

  No to chyba poprawnie, 20 przypadkowych osób, które na kawie się nie znają, więc głosy rozłożyły się po połowie.

 • fafarafafafa

  Oceniono 41 razy 25

  OK. Daliście ludziom dwie brudne ciecze. A gdzie ta kawa? (Bo tego przepalonego czegoś, co serwują w Starbucksie, nazwać kawą nie można)

  Pokaż starsze odpowiedzi (1)

 • Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX