Z czego słynie pub Polufka we Wrzeszczu? Ponad 100 gier planszowych i tyle samo rodzajów piwa

Emilia Stawikowska
19.05.2015 11:29
Pub Polufka

Pub Polufka (RENATA DĄBROWSKA)

Pub Polufka znajduje się w miejscu znanym gdańszczanom jako "dawny klub Orbital". Z tutejszych głośników nie płynie już jednak muzyka metalowa, a główną atrakcją są turnieje gier planszowych i karcianych.

Polufka znajduje się w sąsiedztwie "siódemki" - akademika Politechniki Gdańskiej. Mogłoby się wydawać, że miejsce odwiedzają przede wszystkim studenci, nic jednak bardziej mylnego. - Studenci są niewielką grupą naszych gości, przychodzą głównie osoby, które już rozpoczęły karierę zawodową i załapały bakcyla planszówkowego gracza - mówią Katarzyna i Kazimierz Tywusik, właściciele Polufki. - Przychodzą do nas po pracy, żeby się nieco zrelaksować, napić się piwa i spotkać ze znajomym.

Nie tylko pub, ale też wypożyczalnia

Miejsce jest niewielkich rozmiarów, urządzone w stylu "domowym" - w oknach wiszą firanki, do siedzenia służą m.in. kanapy przykryte wzorzystym kocem. Kameralną atmosferę wprowadzają też goście; około 40 z nich to stali bywalcy, którzy odwiedzają Polufkę regularnie. - Ludzie organizują u nas swoje własne turnieje planszówkowe, gdzie rywalizują ze znajomymi - mówi Katarzyna Tywusik. - W czwartki natomiast można u nas pograć w limitowane edycje popularnych gier, których nie ma na co dzień w naszej gablotce.

W lokalu działa też wypożyczalnia gier. Do tej pory karty założyło 150 osób, wypożyczenie gry kosztuje od kilku do kilkunastu złotych za czas 48 godzin. W Polufce jest ponad sto gier planszowych i karcianych, m.in. tak popularne jak: Splendor, Jungle Speed, Time's Up, Gra o Tron, Osadnicy, Wsiąść do Pociągu, Dixit - niektórych egzemplarzy gier jest nawet kilka, bo zdarza się, że w jednym czasie kilka grup chce grać w ten sam tytuł.

Planszowe rozgrywki potrafią być bardzo emocjonujące, stąd też nie zawsze uda się je zakończyć wraz z godziną zamknięcia lokalu. - Zdarza się, że zostajemy dłużej, chociaż raz mieliśmy taką sytuację, że goście zostawili grę na stole i wrócili następnego dnia, żeby ją dokończyć - śmieją się właściciele Polufki.

 

16.05.2015 Gdansk . Pub Polufka ul. Konrada Leczkowa 18 . Fot . Renata Dabrowska / Agencja Gazeta RENATA DĄBROWSKA

 

Regionalne piwo, shoty, a dla głodnych tosty

Polufka znana jest też jako pub sportowy. W każdą środę można oglądać tutaj Ligę Mistrzów, emitowane są też inne wydarzenia sportowe. - Jesteśmy zżyci z naszymi gośćmi, od lat kolekcjonujemy sportowe prezenty, które od nich dostajemy - mówi Kazimierz Tywusik. - Na ścianach wiszą szaliki z różnych meczów, np. Polska-Niemcy na Stadionie Narodowym w Warszawie w 2014 roku.

Na półkach jest ponad sto butelek piwa, np. jasne i bursztynowe: Lwowskie, Slavutych Svitle, Miłosław Marcowe, Obolon Svitle, Staropramen Premium, Kaiserdom Kellerbier w cenach od 5 do 10 zł. "Pszeniczniaki" to m.in. Biała Noc, Białe Czernihovskie, Obolon Pszeniczny w cenach od 8 do 11 zł.

Ciemne piwa to np. Kormoran Owsiany, Kormoran Porter Warmiński, Leffe Brune, Kormoran irish Beer w cenach od 8 do 12 zł. W ofercie są też shoty - kosztują 3 do 6 zł oraz deski shotów - za 12 shotów tequili z sokiem pomarańczowym i grenadyną zapłacimy 30 zł.

- Słyniemy też z naszych tostów, podobno są najlepsze w okolicy, a nawet w Trójmieście - śmieje się Katarzyna Tywusik. - Mamy kilkanaście połączeń składników, m.in. z serem, szynką, papryką, tabasco, chili i sosem. Tosty kosztują od 5 do 8 zł.

Polufka, Gdańsk, ul. Konrada Leczkowa 18. Godziny otwarcia 17-01, w wakacje 18-01.

ZOBACZ:

California Diner - lokal, który otworzył trener footballu amerykańskiego. "To ma być miejsce bez ściemy"

Big Cyc produkuje własne piwo i oranżadę. Skiba: "To zestaw idealny na letniego grilla"

Zostań fanem Namonciaku na Facebooku