Degustatornia w Gdańsku. Bitwy piwowarów i premiery limitowanych edycji piwa

Emilia Stawikowska
07.05.2015 07:29
Degustatornia

Degustatornia (RENATA DĄBROWSKA)

Degustatornia to miejsce dobrze znane gdańskim miłośnikom piwa. Do wyboru mają złoty trunek rozlewany z 13 kranów, są też butelkowane piwa z lokalnych browarów. Wraz z początkiem maja rozpoczęło się tutaj grillowanie w ogródku.

Degustatornia jest jednym z punktów na mapie miasta, do którego nie przychodzą goście z przypadku. Pub nie znajduje się na trasie głównych turystycznych ścieżek, chociaż sam w sobie jest ciekawą atrakcją - mieści się w zbudowanym w 1771 roku Spichlerzu Pod Jeleniem, który jako jeden z nielicznych budynków ocalał podczas zniszczeń II wojny światowej.

Chmielogród, czyli postaci ze świata fantasy

Lokal powstał osiem lat temu jako jedno z pierwszych miejsc, gdzie można było napić się piwa z małych browarów, nie zaś wyrobów wielkich kompanii piwowarskich.

- Degustatornia jest miejscem, w którym skupiają się osoby związane z piwowarstwem - mówi Wojciech Szlosowski, manager. - Staramy się edukować, uczyć ludzi gatunków piwa i ich smaków. Nasz pub to nie tylko przedsięwzięcie biznesowe. Staramy się też propagować kulturę picia piwa.

Degustatornia zajmuje dwa poziomy, a od niedawna również ogródek, w którym można skorzystać z grilla - wystarczy zarezerwować stolik. Na ścianach wiszą pamiątkowe zdjęcia z organizowanych tutaj cyklicznych wydarzeń dla piwoszy, jak np. Piwowar Battle, czyli bitwy piwowarów, podczas której goście oceniają wyroby trójmiejskich pasjonatów piwowarstwa.

- Wszystko zaczęło się cztery lata temu. Byliśmy pierwszym lokalem w Polsce, który zaczął organizować Piwowar Battle - mówi Wojciech Szlosowski, manager lokalu i pomysłodawca imprezy. - Co miesiąc spotyka się u nas kilku piwowarów, którzy przywożą ze sobą piwo przygotowane domowymi metodami. Goście otrzymują specjalne karty, degustacyjne porcje piwa i oceniają trunek według własnego uznania.

Kulawy Ork i Rodobrody MagFot. Emilia Stawikowska/Namonciaku

Wojciech Szlosowski jest też pomysłodawcą i współorganizatorem Chmielatonu - maratonów piwnych, które polegają na zbieraniu pieczątek w piwiarniach biorących udział w akcji. Degustatornia to też miejsce, gdzie narodziła się idea Chmielogrodu - cyklicznych premier piwa warzonego we współpracy z Browarem Piwna. Wydarzeniu towarzyszy otoczka postaci świata fantasy, za każdym razem powstają dwa piwa: jasne - nawiązujące do dobrych bohaterów (obecnie jest to "Rudobrody Mag", czyli american pale ale) oraz ciemne - jako zły charakter ("Kulawy Ork", black ipa).

Tak tłumaczą ideę Chmielogrodu organizatorzy:

"Projekt Chmielogród to szeroka kooperacja ludzi i miejsc, zawiązana, by stworzyć świat pełen niesamowitych postaci i niezwykłych historii, a co najważniejsze, dobrym piwem płynący. Przenosimy Gdańsk do krainy elfów, orków i innych baśniowych stworzeń! W krainie tej jej mieszkańcy oraz wszyscy uczestnicy wspólnej zabawy, którzy do nich dołączą, co miesiąc wezmą udział w piwnej premierze. Pojawi się na niej za każdym razem inny bohater piwnej opowieści, tworzonej specjalnie na tę okazję".

Piwo z całej Europy i przekąski

W Degustatorni jest 13 kranów z piwem, dodatkowych pięć zostało uruchomionych w ogródku. Napijemy się tutaj piw z takich browarów jak np. Amber, Bojan, Ciechan, Cornelius, Fortuna, Gościszewo, Kormoran, Ale Browar, Pinta. Jest czeski Skalak, Cerna Hora i Primator, ukraiński Obolon, niemiecki Erdinger. Napijemy się tutaj też rzadko spotykanego belgijskiego piwa Kriek o posmaku wiśni, irlandzkiego St. James Gate Brewery czy też angielskiego Bishops Finger.

W Degustatorni możemy też zjeść: pierogi z mięsem i ruskie (za 15 zł), frytki belgijskie - 8 zł oraz burgery z panierowaną piersią z kurczaka w cenie od 12 do 13 zł.

Degustatornia, Gdańsk, ul. Grodzka 16. Godziny otwarcia 15-00 (pon.-czw.), 15-01 (piąt.-sob.), 15-22 (niedz.)

ZOBACZ:

Kultowy pub Cafe Absinthe. Tańce trwają do rana, a absynt podawany jest nawet do kawy

Połączyły się dwa puby przy ul. Chlebickiej. Szkot&Chili ma ponad 350 metrów kw.

Zostań fanem Namonciaku na Facebooku

Skomentuj:

Musisz się zalogować, by dodać komentarz. Jeśli nie posiadasz konta zarejestruj się.

Komentarze (4)

 • marcinkowicz

  Oceniono 2 razy 2

  Faktycznie miejsce świetne.

 • Gość: Sylwia Kalinowska

  0

  Znajomość języków obcych jest tak trudne, zwłaszcza, gdy chodzi o mówienie. Pytanie brzmi, jak zaufanie jesteśmy z języka uczymy? dołączyć Preply Niemiecki w Gdańsku

 • Gość: Paweł Andrzejewski

  0

  dlaczego masa knajp w gdańsku w weekend zamyka się o 1 w nocy kiedy jest pełna gości?

  Pokaż starsze odpowiedzi (1)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX