Co wypiła w Gdańsku Angela Merkel

pp
10.07.2011 17:11

Renata Dąbrowska/AG

Kanclerz Niemiec przyjechała w weekend z prywatną wizytą do letniej rezydencji prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego. Wcześniej gościła w restauracji na Długim Pobrzeżu. 

Restauracja jest znakomicie położona, tuż przy Motławie, z widokiem na marinę i pływające wokół jachty. Lokal nosi niemiecką nazwę Goldwasser co po polsku znaczy „złota woda” i jest nazwą mocnego likieru ziołowego, stworzonego przed wiekami w Gdańsku.

Goście prezydenta zostali oczywiście poczęstowani tym trunkiem. Angela Merkel wypiła go ze smakiem mimo, że likier należy do dość mocnych i zawiera co najmniej 40 proc. alkoholu. Jego charakterystyczną cechą są unoszące się w butelce cieniutkie płatki złota.

Goldwasser jest dla Gdańska tym, czym Becherovka dla Słowacji czy Bombardino dla narciarzy w Alpach. Jest równie stary jak architektoniczne perły gdańskiego gotyku. Pierwsza butelka została napełniona likierem pod koniec XVI w. Autorem przepisu jest holenderski emigrant, który rozpuścił w 40-procentowym roztworze alkoholu mieszankę 20 ziół i dosypał odrobinę płatków 23-karatowego złota. Swoją nalewkę nazwał Goldwasser, likier okazał się przebojem, a do jego wielbicieli należeli m.in. król Francji Ludwik XIV i caryca Rosji Katarzyna Wielka.
Jeszcze do 2009 roku Goldwasser produkowany był w Polsce. Obecnie powstaje już w gorzelni w Niemczech.

Właściciel restauracji Goldwasser ma także własną recepturę, na podstawie której zleca produkcję własnego trunku. I to właśnie tego Godwassera spróbowali w sobotę goscie Bronisława Komorowskiego.

Komentarze (2)
Zaloguj się
 • antypolitczny

  0

  zdrówko p. Merkel! :D || 500zł na jedzenie w MCDONALDS, KFC i BURGER KING! Sprawdź! server.netsales.pl/z/18497/CD7770/

 • krajidiotow

  0

  Slowacka Becherovka??? hmm..no to Jan Becher zrobil w grobie salto .... uwaga, podaje za wikipedia:

  "Becherovka – ziołowy likier z Czech. Zawiera wodę, jakościowy alkohol, naturalny cukier i specyficzną gorzką mieszankę około 32 ziół i przypraw" ...ech ..dziennikarze sledczy ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX